Wpis

piątek, 04 stycznia 2013

2009 - China Miéville - Miasto i miasto

China Miéville

Miasto i Miasto (2009)


Nagrody:
2010 – Locus
2010 – Hugo
2010 – World Fantasy Award

Najbardziej dotychczas nagradzana powieść Chiny Mi
éville'go. „Miasto i Miasto”. Hugo i nominacja do Nebuli mówią same za siebie – WFA i Locus są tylko niczym wisienka na torcie. Do tego rzecz w miarę świeża, także i u nas (w roku 2010) – co, jak wspominałem chwilę temu cieszy. Zwłaszcza, że nadrabiamy też wielowiekowe zaległości
Na początek miłe zaskoczenie – cytat ze „Sklepów cynamonowych” niejakiego Brunona Schultza. Plus podziękowania (między innymi) dla niego, dla Kafki i Chandlera. Nie ukrywam, że taka mieszanka inspiracji brzmi intrygująco. Ale
ad rem.
Zaczyna się Chandlerem, chodź główny bohater (Tyador Borl
ú z Brygady Najpoważniejszych Zbrodni) pracuje w policji, nie jest wolnym strzelcem jak większość tworów pana Raymonda. Chociaż, co od razu można zauważyć, nie znajdujemy się w naszym świecie. Ale zabójstwo jest zabójstwem, nawet jeśli to zwykła kobieta lekkich obyczajów (a są powody przypuszczać, że tak jednak nie jest) i nasz inspektor rusza w wir śledztwa.
Śledztwo jak śledztwo, fabuła jak fabuła. Świetnie przedstawiony świat (miejscami przypomina klimatem Drohobycz Schultza), a raczej (pomysł nie jest nowy, vide „Świat Czarownic” czy „Thomas Niedowiarek”) przenikające (nazywa się to przekroczeniem, przeplotem) się światy – konkretniej miasta z dwóch światów: Besźel i Ul Qomy – tajemniczych, a możliwe, że zarządzanych i terroryzowanych przez Przekroczeniówkę, twór rodem jak z Kafki.
Niepokojąca atmosfera (zbrodni, beznadziei, absurdu?), niezła fabuła i fajnie wykorzystany pomysł to na pewno nie jedyne atuty tej książki. Choć na pewno największe. Zdecydowanie godna polecenia pozycja. Świetna.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
adamadamas
Czas publikacji:
piątek, 04 stycznia 2013 02:35

Polecane wpisy

Trackback